Památce našim legionářům

Hlavní stránka » Kalendář akcí » Památce našim legionářům

Blíží se nám zásadní výročí připomínající vznik naší republiky, kterému předcházely obecně známé události první světové války. I rok 2017 je ve znamení stoletých připomínek, např. bitvy u Zborova a vůbec zformování nejvýznamnější části československých legií, tedy legionářského vojska v Rusku. Povědomí o legionářích, kteří pocházeli z Luže a z přilehlých vesnic může zvýšit nová publikace Jana Bočka... celý popis

Blíží se nám zásadní výročí připomínající vznik naší republiky, kterému předcházely obecně známé události první světové války. I rok 2017 je ve znamení stoletých připomínek, např. bitvy u Zborova a vůbec zformování nejvýznamnější části československých legií, tedy legionářského vojska v Rusku. Povědomí o legionářích, kteří pocházeli z Luže a z přilehlých vesnic může zvýšit nová publikace Jana Bočka. Ta nejenže stručně a čtivě přibližuje události vedoucí ke vzniku válečného konfliktu a mapuje i jeho průběh, ale hlavně přináší konkrétní jména, konkrétní údaje a konkrétní osudy jednotlivců zapojených do legionářského života. V rozdělení podle jednotlivých částí naší obce můžeme sledovat seznam legionářů a podle jednotného formuláře se velmi rychle a snadno zorientujeme v jejich osudech. Kniha je doplněna mapkami, naskenovanými dokumenty z Vojenského historického archivu a celou řadou originálních fotografií především z kronik a rodinných archivů. Kniha bude veřejnosti představena při slavnosti připravované na předvečer 28. října 2017.

V rámci slavnosti bude odhalena nová pamětní deska věnovaná právě lužským legionářům. Její provedení a umístění bylo po odborné konzultaci vhodně zvoleno u pomníku padlým před Základní školou. Pamětní deska bude zakomponována do popředí obou desek se jmény padlých. Protože se začátkem července odehrála u pomníku ve Zborově velká slavnost, které se pan Boček zúčastnil, dovezl do Luže i prsť z bojiště. Tato prsť bude uložena do základu pomníčku. Za obvodovým ozdobným řetězem bude instalována informační cedulka, která bude obsahovat jména legionářů a další informace přibližující význam pamětního místa.
Přijměte proto pozvání na slavnostní odhalení pamětní desky, které se uskuteční v pátek 27. října 2017 v 16 hodin. Vezmete-li sebou děti, obdrží každé lampion se speciální svíčkou. Představení nové zajímavé publikace, se pak uskuteční v sále ZUŠ jako krátká přednáška a prezentace s promítáním fotografií se začátkem v 17:00 hodin. Vstup volný, knihy budou samozřejmě v prodeji.