Strunovrat & Kantoři

Home » Kalendář akcí » Strunovrat & Kantoři

Slatiňanská kapela Strunovrat se nejen jako kapela, ale i jako duo Petr a Jitka Šottovi v minulosti úspěšně účastnili Porty. V roce 2012 kapela zvítězila ve východočeském oblastním kole, je mnohonásobným účastníkem finále Porty, Petr Šotta v oblastích kolech získal 5x autorskou Portu a v roce 2009 byl druhý se svou písní „Pospíchej, koníčku“! v Mezinárodním finále Porty v Ústí nad Labem. Kapela již... celý popis

Slatiňanská kapela Strunovrat se nejen jako kapela, ale i jako duo Petr a Jitka Šottovi v minulosti úspěšně účastnili Porty. V roce 2012 kapela zvítězila ve východočeském oblastním kole, je mnohonásobným účastníkem finále Porty, Petr Šotta v oblastích kolech získal 5x autorskou Portu a v roce 2009 byl druhý se svou písní „Pospíchej, koníčku“! v Mezinárodním finále Porty v Ústí nad Labem.

Kapela již několikrát vystupovala v rámci hudebních pořadů v českém rozhlase a v rádiu Proglas, kde může i písně kapely slyšet. Pořádá dva hudební festivaly – Slatiňanský vrabčák v Slatiňanech a festival Nasavrkání v Nasavrkách, každoročně pořádá ve spolupráci s Chrudimskou besedou společný koncert v divadle Karla Pippicha, kam si pozve některou z významných profesionálních kapel žánru folk-country. Petr Šotta je také dramaturgem letních sobotních folkových koncertů v Ratibořicích – Folk na Mlejně.

Strunovrat je poměrně aktivní kapelou hrající na mnoha festivalech po celé republice. Má za sebou i společné koncerty s kapelami, jako např. Poutníci, Žalman a spol., Kantoři, Ivan Hlas Trio, Druhá Tráva aj.

Z původně manželského dua ze Slatiňan – Petr a Jitka Šottovi, se stal Strunovrat kapelou v polovině roku 2011, kde se k této dvojici přidal vynikající bezpražcový baskytarista Saša Frei (mj. kapela Jazzibaba). První vystoupení této trojice se uskutečnilo ve finále Porty v Řevnicích v červnu 2011. V listopadu 2012 – na Viii.ročníku festivalu Slatiňanský vrabčák se k této trojici přidala zpěvačka Zita Petříčková, která s kapelou zpívala do roku 2018. V druhé polovině roku 2018 došlo ve Strunovratu k zásadní personální obměně – v kapele skončila Zita Petříčková a místo ní přišla Jiřina Hrubá a bubeník Evžen Lebduška. Oba dva jsou skvělí a zkušení muzikanti s bohatou hudební minulostí. Jiřina Hrubá (dříve kapela Učedníci) učí, stejně jako Jitka Šottová na Zuš ve Slatiňanech a Petr Šotta tuto školu dokonce mnoho let řídí. Evžen Lebduška je roky hrál i v kapele Wyrton, stále vystupuje i s kapelou Čilimník a Janovec i s kapelou Detto. Novým členem Strunovratu se od roku 2020 stává také Filip Barták vynikající banjista, kytarista, hráč na dobro a zpěvák (Wyrton, Detto aj.). V tomto novém složení bude mít Strunovrat premiéru 3.3.2020 v chrudimském divadle v rámci společného koncertu s legendárními Kantory.

Repertoár Strunovratu tvoří převážně písně Petra Šotty, žánrově se dotýkající oblastí od trampské hudby, romantický folk, country až folkrock.
  • Petr Šotta – kytara, zpěv – autor písní
  • Jitka Šottová – housle, flétny, el. klávesy
  • Saša Frei – bezpražcová baskytara
  • Jiřina Hrubá – zpěv, hoboj, zobcové flétny, el. klávesy, drobná rytmika
  • Evžen Lebduška – bicí
  • Filip Barták – 5-ti strunné banjo, dobro kytara, zpěv

Folková skupina Kantoři vznikla v listopadu 1970 na Pedagogické fakultě v Hradci Králové, takže letos oslaví už 50 let nepřetržité činnosti.

Kapelu založil a dodnes vede Jan Filip. V současné době ho doplňují o generaci mladší muzikanti a zpěváci Martina Vejrová a Miloš Panchartek.

Kantoři se po celou dobu své existence věnují specificky upraveným lidovým a zlidovělým písním z celého světa, opatřeným českými texty předních autorů. V současné čtvrté sestavě (od roku 1992) v repertoáru Kantorů dominují melodie slovanské a zejména písně z oblasti tzv. keltského folku (Irsko, Skotsko, Bretaň).

V celé bohaté historii jsou pro Kantory typické perfektní vokály a multiinstrumentálnost všech členů kapely - trojice vystřídá během jediného vystoupení více než dvě desítky nástrojů, včetně historických.

Kantoři mají za sebou koncerty ve více než 20 zemích světa, řadu televizních a rozhlasových vystoupení a vydali už 13 řadových alb na Lp a Cd.